Close SplitView Logo Menu
logo

شرکت دکوراسیون داخلی و بازسازی مهرآداک

يك معماری تازه ، خالق يك زندگی تازه

نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی

دوشنبه 14 مرداد 1398 ساعت 21:19   |   2062 بازدید

نورپردازی در طراحی داخلی

 

چهار شنبه 11 مهر 1397 ساعت 5:42

 

لوکوربوزیه، معمار بزرگ می‌گوید: "معماری بازی هنری هنرمندانه، دقیق و خیره‌کننده مجموعه‌ای از اجسام ساخته شده در زیر نور است. " با خواندن این جمله بیش از پیش به اهمیت نور پی می‌بریم. نور اولین شرط ادراک بینایی است، نور در خانه ما برای دیدن فضا، تشخیص فرم‌ها و رنگ‌ها، زندگی کردن، کار کردن و حس خوب داشتن لازم و ضروری است. درواقع نبود نور موجب می‌شود که دچار ضعف در بینایی شویم و از ادراک فضای اطرافمان ، رنگ‌ها و فرم‌ها عاجز خواهیم شد
شما می توانید به وسیله نور، فضایی را وسیع تر و یا کوچک تر نمایش دهید. برای این منظور کافی است نورپردازی ها را بر روی دیوارها و کنج های محیط انجام دهید. به این ترتیب اطراف محیط روشن تر از مرکز شده و بزرگتر جلوه می کند . حال آنکه به عنوان مثال اگر در نورپردازی یک اتاق نشیمن تنها به منبع نورزایی برای روشن کردن منطقه ای کوچک در محدوده مبلمان بسنده کنیم، دامنه دید افراد محدود شده و در نتیجه فضا حتی کوچکتر از آنچه هست به نظر می آید. طلوع خورشید با پراکنده شدن اشعه هایی همراه است که مجموع آنها نور نامیده می شود. نور از جمله مهم ترین مواهب الهی است که در زندگی بشر از ارزش بسزایی برخوردار است. در واقع هیچ عنصری در دنیا بدون وجود نور هویت دیداری ندارد. نور واسطه ای میان چشمان بیننده و محیط اطراف اوست یعنی در صورتی که نوری به چشم ما نرسد تصویری در شبکیه تشکیل نشده و در نتیجه حس بینایی معنا و مفهوم کاربردی نخواهد داشت. ارزش واقعی نور هنگام تاریکی نمایان می شود. این تاریکی یا حاصل از غروب خورشید و تابش آن بر عرصه دیگری از گیتی است و یا در نتیجه خاموش کردن کلیدی از یک نورپرداز و یا سیستم نورپردازی است.در یک تقسیم بندی کلی نور خورشید را نور طبیعی و نور حاصل از نورپردازی های دیگر را نور مصنوعی می نامیم. در نورپردازی طبیعی تنها یک وسیله نورزا وجود دارد که آن هم خورشید است و نور طبیعی در واقع همان نور خورشید است که گذشته از ایجاد روشنایی در زمین، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. زندگی همه موجودات وابسته به این منبع پرانرژی است و همه هستی از نور خورشید هویت می گیرند. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که شش درصد از مردمی که در مناطق شمالی این کره خاکی زندگی می کنند و از نور خورشید به میزان کافی و طولانی مدت بهره مند نیستند، از ناراحتی های روحی شبیه به افسردگی رنج می برند. دانشمندان ثابت کرده اند تغییرات تابش نور که در نتیجه تغییرات فصلی به وجود می آیند نیز بر روحیه افراد تاثیر می گذارند.
نورپردازی مناسب 
شاید تشخیص این موضوع که آیا در اتاق خوابتان نورپردازی درست و اصولی وجود دارد یا نه، در وهله اول، کار چندان راحتی نباشد اما به راحتی از تبعات آن میتوان به این مطلب پی برد. اگر صبحها با سردرد از خواب بیدار میشوید، چشمهایتان میسوزد،هالهای قرمزرنگ اطراف مردمک چشمهایتان دیده میشود یا اگر از همان اولین ساعات شروع روز، عادت به بدخلقی و پرخاشگری دارید، همه و همه نشانگر جای خالی نورپردازی مناسب در اتاقتان است؛ چرا که نورپردازی خوب موجب میشود در خانه خود احساس آرامش و امنیت داشته باشید. راه حل تمامی این مشکالت، ایجاد یک شمای انعطافپذیر نوری است به نحوی که برای تمامی ساعات روز مناسب باشد و به اتاقهای شما در هر لحظه از شبانه روز، حالتی خوشایند ببخشد. نورپردازی باید به گونه ای طراحی شده باشد که با فشاردادن نوری یک کلید ساده، به اتاق خود را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام با راحتی بتوانید نور اتاق را زیاد یا کم کنید و مثالً رمانتیک که برای خوردن یک شام دونفره با همسرتان مناسب است، تبدیل کنید. 


نور طبیعی 
نور طبیعی، یکی از ویژگیهای مثبتی است که یک خانه میتواند داشته باشد اما کیفیت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگی به جهت اتاقها دارد. شاید بد نباشد نگاهی به نحوه نور اتاقها با توجه به جهت قرارگرفتنشان در عرض و طول جغرافیایی بیندازیم.
نورمصنوعی
نورپردازی محیطی
این نوع نورپردازی برای روشن کردن کل فضا به کار می رود. وظیفه اصلی این نور را می توان پدید آوردن نوری دانست که به سراسر فضا بتابد و شناخت بصری مقدماتی آن را فرآهم آورد. منبع اصلی این نور را می توان چراغ های آویز سقفی در نظر گرفت که نور را از بالا به تمامی اتاق می تابانند. چراغ های دیوارکوب، نورهای مخفی در سقف و دیوار ها نیز می توانند در نورپردازی عمومی فضا تاثیر گذار باشند. توجه داشته باشید که این نورها سایه ها را در فضا از بین می برند و نور یک دستی رادر فضا ایجاد می کنند.

نورپردازی تاکیدی
وظیفه نورپردازی تاکیدی، نمایان کردن یک عنصر خاص در فضا و جلب نظرها به سمت آن عنصر است. در واقع نورپردازی تاکیدی به فضا احساس می دهد و آن را زنده می کند. از این نوری می توان در جهت کم کردن یکنواختی نورپردازی استفاده نمود و در بین فضاهای یکنواخت، نقطه کانونی را با روشنایی به وجود آورد. این نوع نورپردازی ها معمولا برای نمایش اشیاء، سطوح، اجزای معماری، آثار هنری، تابلوها و غیره به کار می روند. نورپردازی تاکیدی برای روشن کردن یک فضا به کار نمی رود بلکه به یک عنصر در فضا شخصیت مستقل می دهد.

جهت هماهنگی برای بازدید و یا مشاوره با شماره تلفن 09122524678 تماس گرفته و یا به اطلاعات درج شده در صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید .

از نمونه کارهای اجرای دکوراسیون داخلی ، طراحی و اجرای ویلا ، بازسازی ساختمان و طراحی نمای ساختمان شرکت بازسازی ساختمان و دکوراسیو داخلی مهرآداک دیدن نمایید .

کلاسیک بازسازی منزل بازسازی ساختمان شرکت معماری شرکت دکوراسیون شرکت بازسازی ساختمان دکوراسیون منزل اجرای دکوراسیون داخلی داخلی مدرن

به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه: