Close SplitView Logo Menu
logo

شرکت دکوراسیون داخلی و بازسازی مهرآداک

يك معماری تازه ، خالق يك زندگی تازه

تاثیر رنگ در محیط

تاثیر رنگ در محیط

چهارشنبه 29 شهريور 1402 ساعت 12:57   |   285 بازدید

روانشناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز حائز اهمیت است و می توان اظهار داشت که هر چیزی را که در اطراف خود می بینیم به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم است. آشنایی با تاثیر رنگ‌ها و استفاده از آن‌ در جای مناسب یکی از اصلی‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی است. مهم‌ترین نقش را در طراحی و دکوراسیون داخلی، رنگ‌ها بر عهده دارند

رنگ پدیده ای روانشناختی است که در بسیاری از زمینه ها و فعالیت های هنری و تجاری نقش بسزایی دارد از این رو آگاهی و شناخت در زمینه روانشناسی رنگ در معماری و تاثیر رنگ بر دکوراسیون داخلی ضرورت بسیار دارد و وقتی در مورد تأثیر رنگ­ها در طراحی داخلی صحبت می کنیم، باید بدانیم که از رنگ­ها به طور تصادفی استفاده نمی شود.

پیش از این که تناژ رنگ در محیط و دکوراسیون  را انتخاب نمایید بهتر است تاثیر طیف رنگی مورد نظر بر محیط را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. با توجه به کاربری که محیط برای شما دارد می‌توانید با استفاده از طیف‌های رنگی، فضای مناسب‌تری ایجاد نمایید. برای آشنایی اولیه با تاثیر رنگ‌ها در فضای اطراف چند نکته را ذکر نموده‌ایم. 

مقایسه رنگ سرد و گرم در دکوراسیون داخلی

بیشتر رنگ ها را می توان تقریباً به دو نوع تقسیم کرد: رنگ های گرم و رنگ های سرد. رنگ­های گرم (همچنین به رنگ­های اشباع نیز شناخته می­شوند) مانند قرمز ، زرد و نارنجی باعث برانگیختن احساس فعالیت و اشتیاق و شاید حتی عصبانیت می شوند. رنگ­های سرد رنگ­هایی مانند آبی ، سبز و بنفش هستند. رنگ های خنک با آرامش ، هماهنگی و آسایش همراه هستند ، اما در کنار آن احساس شفقت ، عدم تحمل و غم و اندوه را نیز القاء می­کند.

رنگ ها می توانند به ما انرژی دهند ، می توانند ما را تشویق کنند، می توانند باعث شوند احساس امنیت، آسایش و آرامش داشته باشیم ، می توانند توانایی تمرکز یا یادآوری چیزهای دلپذیر را افزایش دهند. رنگ­هایی نیز وجود دارد که ما را افسرده می کند، به ما اجازه می دهد چیزهای غم انگیز را به خاطر بسپاریم، بعد از مدتی کسل یا پرانرژی شویم. ما هنگام انتخاب رنگ های خانه یامحیط کارخود باید این را در نظر بگیریم که سرانجام ما هستیم که در آن محیط ایستاده ایم و بهتر است احساس خوبی نسبت به آن داشته باشیم.

نکات کلیدی انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

۳ نکته را برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی باید در نظر بگیریم :

  1.  به هر فضایی که نگاه می کنیم،  به این فکر می کنیم که چه مدت را در آن می گذرانیم و چه ساعات روز، چه فعالیت هایی در آن اتاق انجام می شود و بر اساس  حال و هوایی که می خواهیم القاء کنیم رنگ های مناسب آن را انتخاب می­کنیم.
  2. تأثیر خورشید را دست کم نگیرید. شما باید آگاه باشید که آیا خورشید وارد آن فضا می شود؟ یا اصلاً چه ساعاتی در طول روز ؟ که این بستگی به موقعیت اتاق دارد .
  3. ببینید اتاق چقدر بزرگ است. طبق این مورد، از رنگ های روشن تر یا تیره تر استفاده کنید. رنگ های روشن تر باعث می­شوند فضا بزرگ تر به نظر بیاید و رنگ های تیره تر و گرم تر فضا را دنج تر نشان می­دهند.

مردم رنگ ها را متفاوت درک می کنند  و رنگ ها هم برای هر فرد پاسخ مخصوص او را دارد و اثرات برای هر فرد یکسان نخواهد بود. به عنوان مثال ، یک رنگ خاص می تواند ناخودآگاه برخی از خاطرات یا احساسات را در کسی بیدار کند، این می تواند در مورد شخص دیگری اتفاق بیفتد اما احساسات و خاطرات متفاوت هستند . مثال دیگر رنگ سیاه است که بسیاری آن را با عزاداری یا چیز غم انگیز پیوند می دهند ، در حالی که دیگران ممکن است دوست داشته باشند و احساس خوبی در محاصره آن داشته باشند. برخی از اثرات روانشناختی رنگ هایی مانند قهوه ای ، سفید ، خاکستری ، سیاه ، زرد ، نارنجی ، قرمز ، صورتی ، بنفش ، آبی و سبز در ادامه شرح داده شده است .

روانشناسی رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

با رنگ قهوه ای می توانید حس طبیعی بودن و راحتی را به خانه و محل کار خود القا کنید. قهوه ای معمولاً از رنگ ها و سایه های زیر تشکیل شده است : سیاه، زرد، خاکستری، سبز، قرمز یا نارنجی و حتی بنفش. از آنجا که از مخلوطی از چندین رنگ ساخته شده است، قهوه ای در هیچ کجای نمودار رنگ یافت نمی­شود و اغلب به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته می شود. این رنگ اغلب در طبیعت یافت می شود. در بسیاری از نقاط، قهوه­ای رنگ زمین است. بنابراین قهوه ای می تواند احساس امنیت و پایداری به ما بدهد. در چیدمان های داخلی، قهوه ای می تواند عمق و گرمی ایجاد کند. طرح های رنگی خنثی که می توانید کمی قهوه ای به آن اضافه کنید تا از آن­ها استقبال بیشتری شود. تکمیل مبلمان و یک کف پارکت زیبا یا رنگ های طبیعی می تواند انتخاب بسیار خوبی باشند.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

از اثرات روانشناختی رنگ سفید استفاده کنید تا ظاهری شاداب و تمیز در فضای خود ایجاد کنید. مردم چیزهای مختلفی را با رنگ سفید مرتبط می کنند .از رنگ سفید برای ایجاد ظاهری مطبوع ، ساکت و خالص استفاده می شود. اگر در اتاق دردیوارها مبلمان یا کف استفاده شده باشد، ممکن است رنگ سفید این احساس را ایجاد کند که بسیار بالاتر از آن است و می تواند یک طراوت تقویت کننده به شما بدهد. اگر نمی خواهید اتاق بسیار رنگی داشته باشید اما سفیدی بیش از حد نداشته باشد، می­توانید در ترکیب با سایر رنگ های خنثی از رنگ سفید استفاده کنید. سیاه،  قهوه ای یا خاکستری با رنگ سفید بسیار مناسب است.  برای بهره‌گیری از تأثیرات روانشناختی رنگ سفید، نباید از آن زیاد استفاده کنید،  فقط برای تأکید بر موارد خاص، مانند پنجره ها و قاب درها می­تواند انتخاب مناسبی باشد.

روانشناسی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی

خاکستری به فضاهای داخلی زیبایی و ظرافت خاصی می دهد بدون اینکه بسیار محافظه کار باشد. اثر رنگ خاکستری بسیار به سایه رنگی که استفاده خواهید کرد بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر خاکستری دارای رنگ زرد باشد ممکن است افسرده شود،  به خصوص اگر چیزهایی که در اتاق دارید در سایه های مختلف قهوه ای باشند. اما سایه ای زیبا از خاکستری، در ترکیب با رنگ سفید نه چندان روشن، می تواند ظاهری تمیز و باطراوت ایجاد کند. اگر بیش از حد در بسیاری از نقاط محیط خاکستریوجود داشته باشد غالب می­شود و ایجاد یک محیط خسته کننده می­کند.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

برای ایجاد یک جنبه زیبا و جسورانه برای خانه خود از جلوه های روانی رنگ سیاه استفاده کنید. اگر از آن به روشی هوشمندانه استفاده کنید، فضایی زیبا و پیشرفته به طراحی داخلی می بخشد.  اگر آن را بر روی یک رنگ پس زمینه نور یا خنثی قرار دهید، همه چیز سیاه است. رنگ مشکی برای بیرون کشیدن موارد خاص در یک اتاق ایده آل است.

روانشناسی رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

از جلوه های رنگ زرد استفاده کنید تا هوای روشن و خوش بینانه ای برای خانه خود ایجاد کنید. اثرات رنگ زرد با تفاوت های ظریف متفاوت است. رنگ زرد کمرنگی که بر روی دیوارها یا سقف اعمال می شود، می تواند کمی آفتاب را در خانه شما به ارمغان آورد، در حالی که یک رنگ زرد تیره تر ممکن است بعد از مدتی مضر باشد.

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

قرمز مطمئناً گرم­ترین رنگ است  در واقع می توان آن را “داغ” نامید.  قرمز تحریک کننده و نیرومند است، اما این رنگ همچنین می تواند دما را کاهش دهد و تحریک پذیری را افزایش دهد. استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب (یا هر اتاقی که به سمت آرامش باشد) قطعاً غیر منطقی است. از آنجا که می تواند گرسنگی را افزایش دهد، برای آشپزخانه مناسب است. از قرمزهای قوی باید به میزان متوسط ​​استفاده شود، زیرا بیشتر فضاها نباید الهام بخش احساس طعم آور باشند.


روانشناسی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

از اثرات روانشناختی رنگی بنفش استفاده کنید تا محیطی مجلل و گران داشته باشید. اگر سایه ای مایل به آبی دارد، می تواند بی سر و صدا و آرام باشد و هوای اسرار را به شما بخشد. سایه های قرمز توجه بیشتری را به خود جلب می کند و بر فضا مسلط می شود. رنگ بنفش دارای شهرت طولانی به حق امتیاز و قدرت است.

روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

با رنگ آبی می توانید ظاهری خنک و شفاف ایجاد کنید. در طراحی داخلی می توانید از آبی استفاده کنید تا فضای کار و مراقبه ایجاد شود. نشان داده شده است که رنگ آبی باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود. از آن برای طراحی فضای داخلی برای بزرگ کردن اتاق توسط سایه ای بسیار کم رنگ آبی استفاده می شود برای خنک کردن یک اتاق که با خورشید گرم شده است می توانید از رنگ آبی استفاده کنید. در صورت استفاده در آشپزخانه و مبلمان، گفته می شود که اشتها را کاهش می دهد و می توانید وزن خود را کاهش دهید.

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

برای ایجاد فضایی آرام و آرامش بخش در خانه از اثرات روانشناختی رنگ سبز استفاده کنید. اثرات روانشناختی رنگ سبز مانند آبی است. سبز بسیار آرامش بخش است. بهترین راه برای استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی، ترکیب سبز با رنگ­های دیگر است.یادگیری در مورد اثرات روانشناختی و عاطفی رنگ به شما امکان می دهد خانه خود را به شکلی متفکرانه و آگاهانه طراحی کنید. رنگ می تواند راهی قدرتمند برای شکل دادن به احساسات، ذهنیت و اعمال شما باشد.

دکوراسیون داخلی-تاثیر رنگ-روانشناسی رنگ-شرکت معماری-بازسازی - طراحی دکوراسیون

به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه: